Ana Sayfa TOP Gurbetçi paraları ve siyasi rahatlık

Gurbetçi paraları ve siyasi rahatlık

433
Paylaş

Ülkedeki her hükümetin rahatı 10 basamaklı bir rakamın arkasında gizli. Kaderleri belirleyen rakam. Söz konusu 2.000.000.000 avrodur. Bu gurbetçilerin vatanlarındaki akrabalarına yönlendirdikleri paradır. Burada kalan binlerce insanın varlığını anlamlandıran miktar, aynı zamanda yönetim birimlerindeki memurların mutluluğunu da belirleyen miktar. Çünkü nasıl beslenirse beslensin tok insan isyan etmez.
Ülkemize en büyük yabancı yatırımcı ve Euro’yu ter, kan, keder, ölüm kelimeleri ile dolduran gurbetçilerimizdir. 30 yıldan bu yana, yönetim kastını oluşturanlar için kulağa hoş gelen bir rakam. Kolesterollerini memnun etmeyi başaran herkesin iktidara gelmesini sağlayan isimsiz vatandaşların emeği.
Gurbetçilerimiz her yaz ülkelerine dönüp bir nebze olsun başkent dışındaki boşalmış şehirleri doldurmayı başarıyor. Sonrasında yine geriye dönüş. Pek çoğu asla geri dönmeyecek, çünkü hayatlarını yabancı ülkelerde aileleriyle birlikte çoktan bir düzene koymuşlardır. Douglas Adams’ın sözlerini biraz değiştirirsek „Hoşçakalın ve vaatler için teşekkür ederiz“. Diğerleri sevdiklerinden ayrı yaşıyorlar, ancak dönüşleri için hala umut var. Ve bu hayatta her şey gibi, dönüşleri de parayla ölçülüyor.
Fotoğrafta: “Gurbetçi” plakalı otomobiller yaz aylarında Rodop şehirlerini dolduruyor
Olaybg.com