Ana Sayfa Gündem İlhan Anday, Horizont radyo programı önünde: Bu Büyükelçi bir önceki gibi değil!

İlhan Anday, Horizont radyo programı önünde: Bu Büyükelçi bir önceki gibi değil!

696
Paylaş

24rodopi.com’dan İlhan Anday, Horizont radio programı önunde şunları paylaştı: “Bu Büyükelçi bir önceki gibi değil! Hasan Ulusoy’un sözlerini yorumlamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli şey budur”. Bulgaristan Ulusal Radyosu önünde gazeteci, Ankara’nın Bulgaristan’da daha belirgin bir faaliyet gösterdiği 2016’nın tamamında ve 2017’nın başlarında olduğu gibi, uzun bir süredir aktif bir faaliyet olmadığından bahsetti.
Anday programda, “11 Mayıs’ta Kırcali yakınlarındaki fabrikada Hasan Ulusoy, önceki büyükelçinin aksine, mütevazilik sergiledi. Eğer Ulusoy, “Burada yatırımların yapılması için Türkçe ve İngilizce okuyun, Almanca okuyun, çünkü Volkswagen geliyor” deseydi bu skandal ortaya çıkmayacaktı. Kuşkusuz Büyükelçi, yatırımcıların yetersiz eleman konusundaki sıkıntılarını ve neredeyse okuma yazma bilmeyen insanlar da dahil olmak üzere düşük vasıflılı ve dil sorunu olan elemanlar yönündeki sıkıntılarını yakından bilmekte; ancak Ulusoy, danışmanını uygunsuz sözler yüzünden cezalandırmalıdır. Romanya veya Sırbistan’da, hiç kimse bu şekilde tepki vermezdi, ancak Bulgaristan’da durum farklı” diye belirtti.
Anday, “Benim naçizane fikrime göre, küçük taş arabayı devirmeyecek. Hasan Ulusoy Bulgaristan’daki görev süresini tamamlayacak, Bulgarların saygısını kazanacak, yeni Türk yatırımlarına büyük katkı sağlayacak. Fakat artık konuşmalarında çok dikkatli olacak” diye ilave etti.
Gazeteci daha, “Aslında yükselen bu gürültü, şu anda yürütülen seçim kampanyasından dolayıdır, sıkıcı seçim kampanyasından dolayı, hatta birkaç kişi dışında dikkatleri dahi çekemeyen AP adayları nedeniyle. Eğer seçim dönemi olmasaydı, Başbakan Borisov, Büyükelçi Hasan Ulusoy’dan açıklama istemeyecekti. Ancak, Bulgaristan seçmenleri için kötü bir referans olan ve 1990 yılından bu yana seçmenleri harekete geçirmenin en kolay yöntemi olan “Ankara’da neler söyleniyor” durumundan dolayı Büyükelçi Ulusoy da “kelimelerin tuzağına düştü” ve şimdi herkes ona yönelmiş durumda” diye açıkladı.
Anday’a göre, Büyükelçi Dışişleri Bakanlığına çağrılma sebebi “Ulusoy’un sözlerinde cevap talep edilebilecek iki nokta var: Fabrikadaki törende kendisinin ne söylemek istediği ve Bulgaristan hükümetinin, bu fabrikada söylenenlerden uzun vadeli neler anlamak istediğidir”.
Anday, seçimler nedeniyle en kötü durumda Başbakan Boyko Borisov olduğunu, anacak geçtiğimiz günlerde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bulgaristan din yasası üzerindeki değişikliklerine ilişkin açıklamasını kast ederek, kendisinin daha büyük bir sorunla başa çıktığını belirtti.
Gazeteci, Bulgaristan-Türkiye ilişkileri çok daha ciddi testlerden geçtiğini, ancak tepki alınmadığını, Ulusoy’un sözleriyle ilgili bu durumun da geçeceğini belirtti.
Olaybg.com