Ana Sayfa Gündem Kırcali, Nenkovo – Borovitsa Barajı yolunu devlete devredecek

Kırcali, Nenkovo – Borovitsa Barajı yolunu devlete devredecek

28
Paylaş

Kırcali Belediyesi, Nenkovo – Borovitsa Barajı yolunun devlete devredilmesini teklif ediyor. Bu haberi 24rodopi.com önünde Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis de doğruladı. Böyle bir devir teslim girişimi Perperikon Kaya Kompleksi otoparkına giden yol kesimi için gerçekleşmişti.

Hasan Azis, 265 belediyeden sadece 4 veya 5’i ulusal karayolu ağının belediyelere devredilmesini talep edebileceğini ve vatandaşlarına bu yol kesitlerini ücretsiz sunabileceğini söyledi. Bunlar Sofya, Varna, Burgas ve Filibe’dir, yani büyük belediyeler.

Hasan Azis’e göre, eğer bir belediyenin karayollarının vinyetsiz olamsını talep etmesi gerekiyorsa bu Kırcali olmalıdır, çünkü en çok köye sahiptir (117 köy ve 94 muhtarlık).

Hasan Azis daha şunları dile getirdi: “Şehir merkezine yakın olan köyler 3, 4, 5 km uzaklıktadır. Öyleyse şunu diyebilirim: Sayın Başbakan, yolların 5 veya 7 km yarıçapında vinyetsiz olmasını istiyorum, çünkü insanlar çocuklarını anaokullarına bırakmak, sosyal hizmetlerden yararlanmak, mezarlığa gitmek vb. için şehre geliyorlar. Belediyeler bu lüksü karşılayamaz. Bu Kırcali Belediyesine, kar temizleme ve yolların bakımı için yılda yaklaşık 500-600 bin leve mal olacak, Kırcali Belediyesi için ise yarım milyon lev çok ağır bir yükümlülüktür.” Olaybg.com