Ana Sayfa Siyaset Necmi Ali: Türkiye’deki mülteci mekanizması, Avrupa’da belirgin sonuçlar veriyor

Necmi Ali: Türkiye’deki mülteci mekanizması, Avrupa’da belirgin sonuçlar veriyor

33
Paylaş

“Türkiye Mülteci Mekanizmasının ilk aşamasını takiben, özellikle Güneydoğu ve Orta Avrupa’daki mülteci akımlarında bir azalma var. Görünür sonuçların ikinci aşamada da devam etmesi beklenmektedir.”

Bütçe Kontrol Komisyonu, Dışişleri Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu Kalkınma Komisyonunun  Brüksel’de gerçekleştirilen görüşmede Avrupa Parlamentosu ALDE Grubu Milletvekili Necmi Ali yukarıdakilerini beyan etti. Panelde, Avrupa Sayıştayının (AS) „Türkiye’deki Mülteci Mekanizması – Etkin destek, ancak daha iyi bir kalite-fiyat oranı elde etmek için iyileştirmelere ihtiyaç duyuldu“ konulu raporu tartışıldı. Söz konusu mekanizma, 2015 yılında Avrupa’da başlayan mülteci kriziyle mücadelede yeri doldurulamaz bir rol oynayan AB-Türkiye anlaşmasının Mart 2016’daki kilit unsurlarından biridir.
Necmi Ali, “Mükemmel bir dünyada yaşamadığımız göz önüne alındığında, finansal desteği koordine eden hedeflere ulaşmanın etkinliğinde bazı eksiklikler var. Bu açıdan, AS’yi eksiklikleri ortaya çıkaran ve bunları aşmanın yollarını gösteren ayrıntılı rapor için tebrik ediyorum. Ayrıca, AS’nin tüm tavsiyelerini benimsemiş olan Avrupa Komisyonunun zamanında tepki vermesini memnuniyetle karşılıyoruz” diye belirtti.
Necmi Ali, Avrupa Komisyonu temsilcilerine şunları sordu: “Komisyon, Mekanizmanın ikinci aşamasına öncelik verme sürecini iyileştirmek için daha önce yapılan faaliyetlerden öğrenilen sonuçlardan elde  edilen önlemleri sunmaya hazır mı?

İkincisi, fonun Mekanizmanın öncelikli alanlarının her birindeki ihtiyaçlarla eşleşmesini sağlamak için fon tahsisatını nasıl geliştirmeyi planlıyorsunuz?”
Ayrıca, sık sık göz ardı edilen çok önemli bir argümana dikkat çekti – Türkiye Mülteci Mekanizması fonlarının Ankara’daki hükümete yönelik olmadığıdır. Bu fonlar 70’i aşkın çok sayıda projeye dağıtılmıştır ve sığınmacılarla birlikte çalışan doğrudan sivil topluma ve mültecilere bireysel olarak ulaşmaktadır.

Olaybg.com