Ana Sayfa Ekonomi Rodoplar’ın tepelerinden Çin’e! (fotoğraflar)

Rodoplar’ın tepelerinden Çin’e! (fotoğraflar)

938
Paylaş

Bulgaristan, Çin’e safran ve safran ürünleri ihraç edecek. Anlaşmaya göre, ülkemiz Asya ülkesine 640 ton safran soğancıkları sağlayacak. Bu bilgileri Bulgaristan’daki Safran Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Tahirov 24rodopi.com ile paylaşıyor.

Bu yıl ülkemizin ilk 40 ton, gelecek yıl 200 ton ve 2021 yılında 400 ton safran ihraç etmesi planlanmaktadır. Bunun karşılığında Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti’nden 6.500.000 BGN alacak. Bu sözleşme tutarıdır. Asyalıların çiğdemimize ilgisi, tüm Avrupa’daki üreticiler hakkında yaptıkları ciddi araştırmaların sonucunda gelmiştir. Hasan Tahirov’a göre, iyi hava koşulları ve buradaki topraklar, yüksek kalitede safran üretmemiz için ön şartları vardır. Aslında, Bulgaristan zaten yiyecek, kozmetik ve hatta alkol de dahil olmak üzere safran ürünleri üretiyor. Bu ürünler Mayıs ayında Çin’deki bir sergide tanıtılacak. Bulgaristan safranı, Fransa, Ermenistan ve hatta Hindistan dahil diğer ülkelerin ilgi odağıdır.
Tahirov, mor çiçeğin ülkemizde ciddi bir geleceğe sahip olduğunu ve boşalan dağlarda tarım alternatifleri arasında olduğunu belirtiyor.
Olaybg.com