Ana Sayfa TOP Türkiye göçmen Hasan Özlem’in ahşap vazolarından bahsediyor

Türkiye göçmen Hasan Özlem’in ahşap vazolarından bahsediyor

175
Paylaş24rodopi.com’un verdiği habere göre, Bulgaristan’dan 1992 yılında Türkiye’ye göç eden ve Ergene ilçesine yerleşen marangoz ustası Hasan Özlem’in kapı, dolap ve gardırop gibi eşyaların yanı sıra arta kalan malzemelerle ahşaptan yaptığı vazo ve bardaklar yoğun ilgi görüyor. Alışveriş için şehre gelen Bulgaristan vatandaşlarının ürünlere ilgi gösterdiğini belirten Özlem, özellikle Bulgaristan’dan gelen taleplere yetişmekte zorlandığını kaydediyor.
Bursa Bugün’ün haberini aktaran 24rodopi.com’un yazdığına göre, Özlem ağaca hayat vermekten çok mutlu. Özlem daha, „1996 yılında marangoz dükkanı açtım. Kapı, dolap ve gardırop yapıyorum. Neden bardak yapmıyorum diye düşündüm. Sonra bardak yaptım. Vitrine koydum. Bardaklar satıldı. Sonra tekrar yaptım ve başka ne yapabilirim dedim. Desenli olarak iki ağacı birleştirip tabak yapmaya başladım. Derken fıçı, vazo yaptım. Vazo için kendime göre küçük bir torna makinesi yaptım. Sonra değişik boylarda vazo yapmaya başladım. Talepler artmaya başladı. Vazo ve bardaklara Bulgaristan’dan çok talep geldi. Bu arada diğer işlerimi de yapıyorum onları da aksatmıyorum“ diye belirtiyor.
Mesleğe olan ilginin azaldığını ve çırak yetiştiremediğini belirten Özlem, „Çırak yetişmiyor. Dört beş senedir çocuklar bile gelip, ‘uçurtma çıtası var mı?’ diye sormuyor. Çırak maalesef yok. Herkes masa başı, kravatlı işte çalışmak istiyor. Benim hayalim gençleri yetiştirmek. Onlara ahşap sanatını sevdirmek. Gelsinler sorsunlar, ‘nasıl yapıyorsun?’ diye. Ben de onlara hepsini anlatırım. Meslek saklamak olmaz. Bu ahşap işiyle uğraşsınlar çok isterim“ diye konuştu.
Olaybg.com