Ana Sayfa Gündem Başbakan Yardımmcısı ve Avrupa Parlamentosu Üyesi: Erdoğan’ın Türkiyesi Avrupa’da yeri yok! Göçmen...

Başbakan Yardımmcısı ve Avrupa Parlamentosu Üyesi: Erdoğan’ın Türkiyesi Avrupa’da yeri yok! Göçmen sözleşmeleri ile ülkeyi terkedene Bulgar vatandaşlığı olmasın

1599
Paylaş

Başbakan Yardımcısı Krasimir Karakachanov ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Angel Dzhambazki, “Erdoğan’ın Türkiyesi”ni Avrupa Birliği’ne kabul edilmesi ve sözleşmeli olarak Türkiye’ye giden göçmenlere Bulgar pasaportu verilmesine karşı çıktılar.

Medyalara gönderdikleri mektupta VMRO (İç Makedonya Devrimci Örgütü) partisi: “Geçtiğimiz yüzyılın ortalarına uzanan anlaşmalar gereğince Bulgaristan vatandaşlığı almak üzere, Bulgar pasaportlarını reddetmiş Türk vatandaşlarına ve çocuklarına Bulgar vatandaşı olma hakkını geri kazanmak için bir kanun tasarısı yoluyla Haklar ve Özgürlükler Hareketi’nin bir başka girişimine daha şahit oluyoruz” diye belirtilmekte.
VMRO- Bulgaristan Milli Hareketi Başkanı ve kamu düzeni ve güvenliği alanında Başbakan Yardımcısı Krasimir Karakachanov ile partinin Başkan Yardımcısı ve Avrupa Millet Vekili Angel Dzhambazki, facebook sosyal medyasında birbirinden bağımsız olarak konu ile görüşlerini paylaştı.
VMRO Başkanı Karakachanov: “Bulgaristan Cumhuriyeti 44. Millet Meclisi millet vekillerine sesleniyorum. Hepimizin Bulgar halkına ve menfaatlerine bir yükümlülüğümüz var. İşte bu menfaatler ve halk, ciddi bir meydan okuma ile karşı karşıyadır” yazdı.
Dnes Bg’nin verdiği bilgiye göre ise Avrupa Millet Vekili Dzhambazki: “Türkiye ve Erdoğan’ın Avrupa’da yeri yok. Türkiye’nin Avrupa Birliği’de işi yok. Birçok nedenlerden dolayı – tarihi, dini, kültürel ve gelenek gibi. Müzakereler yaptırımlarla değiştirilmesi gerekiyor” yazdı.
Başbakan Yardımcısı daha şunları paylaştı: “Yarın Hak ve Özgürlükler Hareketi tarafından bir kez daha parlamentoya sunulacak olan yeni yasa tasarısına  göre, 1950’li, 1960’lı ve 1970’li yıllarda gönüllü göçmenlik anlaşmaları uyarınca gönüllü olarak ülkemizin bir parçası olmayı reddeden, yurtdışında geçirdikleri yıllar boyu ülkemize bir kuruş vergi ödemeyen Bulgaristan’da doğmuş 2 milyonu aşkın Türk veya bunların Türkiye’deki varisleri, Bulgar vatandaşlığını geri alabilecekler.”
VMRO- Bulgaristan Milli Hareketi bu olaydan çok rahatsız olduklarını ve gerçek vatanları Bulgaristan olan ve Bulgar pasaportu doğal hakkı olan yüz binlerce Bulgarın idari engeller nedeniyle Bulgaristan vatandaşı olamadıklarını belirtti. VMRO’ya göre, uluslararası antlaşmalarla zorla anavatanları Bulgaristan’dan koparılan bu Bulgarlar, vatanlarının bir parçası haline gelmeleri umuduyla çocuklarını Bulgaristan’a okumak için göndermektedir.
Karakachanov sözlerini şöyle tamamlıyor: “Balkanlar’da bir neo osmanlı planı uygulanmakta. Buna izin veremeyiz. Sayın millet vekilleri, şunu unutmayın- Balkanlar’da Bulgaristan 1400 yıldır var olmakta, partiler ise gelip geçiyor. Bulgaristan milli çıkarlarını satmayın.”
VMRO Başkan Yardımcısı Dzhambazki: “Türk vatandaşı kişilere Bulgar vatandaşlığının “geri verilmesi” kabul edilemez, bu bir küstahlıktır. Böylelikle HÖH, diktatör Erdoğan’ın aktif anti-Bulgar politikasına geri dönüyor” diye ilave etti.

Daha sonra HÖH yasa tasarısı Millet Meclisi tarafından reddedildi.

Olaybg.com