Ana Sayfa Ekonomi Bir garsona bin, doktora 700 lev!

Bir garsona bin, doktora 700 lev!

1516
Paylaş
DCIM100MEDIADJI_0269.JPG

Her yüksek tahsilli işsiz 8 ilkokul mezunu ile iş için sıraya giriyor

Şehrimizin İstihdam Bürosunda karşılaştığımız Kırcalili bir işsiz yüksek öğrenimli şunalrı paylaşıyor: “Artık seçmiyorum. Çalışacağım iş herhangi bir iş olabilir, yeter ki maaşı yüksek olsun. Günümüzde uzmanlıklar ve dilomalar değersizleştirildi.”
24rodopi.com’un Kırcali bölgesindeki en son işgücü piyasası verilerine dayanarak yaptığı araştırmaya göre, işsiz bir üniversite mezunu, bölgede düşük vasıflı bir iş başvurusunda bulunursa, bunun için orta ya da daha düşük bir eğitim seviyesine sahip en az 8 kişi ile rekabet etmek zorunda kalacaktır.
Bölgemizde geçim kaynağı bulunmayan 467 yüksek öğrenim görmüş kişi bulunmaktadır. 3 632 kişi ise İstihdam bürosuna orta veya daha düşük öğrenimle kayıt olmuştur.
İşsizlerin %58’ini oluşturan kadınlar daha zor iş bulmakta. 2 275 kişi ise bir yıldan fazla kendilerine bir iş bulamıyor.
Araştırmaya göre, Kırcali’de faal kafe ve barlarındaki bir garson ayda yaklaşık 1000 lev kazanabilir, bu garsonun temel maaşı 700 levdir. Bunun yanı sıra şehrimizde doktor aranmakta, verilecek maaş ise 700 lev. Ancak iki alanda da kadro yetersizliği var.
Bu durumda ilginç olan ise garsonluğun, Doğu Rodoplar’da genç bir hekim olmaktan daha karlı bir iş olmasıdır. Geçim sağlama imkanlarını sağlamada Kırcali ve Momçilgrad, bölgedeki en düşük işsizlik oranına sahip belediyelerdir. Ardino ve Kirkovo ise diğer sınırdadır. Arda nehri kıyılarında işsizlik %5.6 oranındadır, bu da ülke genelindeki işsizlik oranından bile daha düşük bir orandır. Momçilgrad’da işsizlik oranı %9.2, Ardino’da ise %20 oranına ulaşmaktadır. Arkasından %18.9 ile kirkovo, %17.2 ile Cebel ve %14.7 ile Krumovgrad gelmekte.
Veriler İstihdam Bürosu Müdürü Metın Hafızof tarafından açıkladı. Ocak ayı sonlarına kadar ildeki farklı ilçelerin istihdam bürolarına 6 550 kişi kaydedilmiştir. İldeki işsizlik orannının toplamı %10.8’dir, ülke genelinde ise bu rakam %7.2’dir. Bu göstergede bölgemiz ülkedeki 28 ilden 14. sıradadır. Ocak ayında işe başlayanların sayısı 462’dir.

olaybg.com