Ana Sayfa Gündem Doğu Rodop çiftçileri yöneticilere: Avrupa’da verilenleri, bizler de istiyoruz!

Doğu Rodop çiftçileri yöneticilere: Avrupa’da verilenleri, bizler de istiyoruz!

936
Paylaş

Kırcali ili çiftçileri Tarım Bakanlığı temsilcileri önünde: “Hak ettiğimizden fazlasını istemiyoruz. Avrupa’da değil miyiz, Avrupa’daki çiftçilerinki kadar destek istiyoruz” diye talepte bulundular.
24rodopi.com’un belirttiğine göre, protestocu çiftçiler ve Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakan Yardımcısı Tsvetan Dimitrov, Kırcali’de maddi destek konusunda konuşmak için toplanacaklardı. Tsvetan Dimitrov’un Bulgaristan’ın Avrupa Başkanlığı programı yoğunluğu nedeniyle kendi yerine Bakanlık uzmanlarını Arda kıyılarındaki şehre gönderdi.
Bakanlık görevlisi tarafından, protestolarına son vermezlerse vergi denetimlerine tabi tutulacakları tehdidi ile karşı karşıya kalan çiftçiler, destek ödemelerinin süt satış faturası karşışığında verileceği yazılı olan No:3 Emirname’nin değiştirilmesi ve şimdiye kadar yürürlükte olan hayvan başı sübvansyon ödeme koşulu getirilmesini talep ediyor. Çiftçiler 2017 yılı destek almak istiyorlar.
Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı’nın bilgilendirme kampanyasında ele alınan konular doğrudan ödemeler ve 2017-2018 yılları için Tarımsal Arazilerin Tespiti İçin Sistem ile ilgiliydi. Ayrıca, 2018 Kırsal Kalkınma Programı ve 2020’den Sonra Ortak Tarım Politikası kapsamındaki destek planları ve önlemleri hakkında da bilgiler verildi.
Tartışmada en fail, devlet desteği olmadığı ve süt satın alam ücretinin düşük olamasına dikkateleri çeken hayvan yetiştiricileri oldu.
Salon dışında ise, artık Bakanlıkta çalışan Boyko Sinabov’un inek sübvansiyonları, diğer çiftçilerinkilerden daha yüksek olduğu belli oldu. Çiftçilerin belirttiğine göre : “Eski meslektaşımızın ineklerinin sayısı bizimkilerden az olmasına rağmen, nasıl oluyor da bizden fazla destek alıyor?”

olaybg.com