Ana Sayfa Siyaset Kırcali Belediye Başkanı: Vatandaşlara fazla vergi yüklenmesine şiddetle karşıyım!

Kırcali Belediye Başkanı: Vatandaşlara fazla vergi yüklenmesine şiddetle karşıyım!

468
Paylaş

24 Çasa (24 Saat) gazetesinin veriği habere göre, Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev yerel seçimlerden sonra, belediyelerin %10 sabit vergi oranını artırmaları, böylece kendilerini finanse etme hakkına sahip olmaları konusunun tartışılmasını öneriyor.
Donçev’e göre, “Belediyenin anaokulları için paraya ihtiyacı varsa, sabit vergi oranını artırarak bu parayı toplayabilir. Veya tam tersine: Belediye meclisi, ilçenin yeni yatırımcılara cazip bir yer olması için verginin temel değerde kalmasına karar verebilir. Bana göre, yerel seçimlerden sonra bu konuyu yeniden başlatmak ve tartışmak iyi olacaktır. Kesinlikle belediyelerin gelir tabanını arttırmamız ve yerel makamlara ilçeleri geliştirme araçları sağlamamız gerekiyor.”
Aynı zamanda HÖH Başkan Yardımcısı ve Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis, belediye vatandaşlarına ek vergi yüklenmesine kesinlikle karşı olduğunu söyledi. Kendisine göre, belediyelerin gelirlerini artırmak için iki yol vardır. Birincisi, devletin toplanan verginin bir kısmını havale etmesi. İkincisi toplanan vergi paylaşımıdır: Eğer devlet yüzde 20 vergi topluyorsa, bunlardan yüzde 5’i yerel yönetime verilmelidir. Hasan Azis, toplanan KDV’nin bir kısmının belediyelere verilmesi seçeneğini de kabul ediyor.
Olaybg.com